Akademisk Arkitektforening

Bygningspræmieringer 2014

AABENRAA: Salus boligadministration



Bygherre: Salus boligadministration
Arkitekt: Daugaard Pedersen A/S



AALBORG: Carl Klitgårds Vej 5




Bygherre: Nørresundby Boligselskab / Aalborg Kommune
Arkitekt: Østergaard Arkitekter ApS / Nørkær + Poulsen



AALBORG: Ditlev Bergs Vej 5



Bygherre: Himmerland Boligforening
Arkitekt: Arkitektfirmaet C.F. Møller


AALBORG: Sankelmarksgade 3



Bygherre: PlusBolig
Arkitekt: Kærsgaard & Andersen



AALBORG: Steenstrupsvej 1



Bygherre: Kræftens Bekæmpelse
Arkitekt: Polyform



AALBORG: Strandgade 8



Bygherre: HBN Nørresundby A/S v/Mårten Hede
Arkitekt: Kærsgaard & Andersen + arkitektfirmaet NORD as



AARHUS: Isbjerget




Bygherre: Pension Danmark
Arkitekt: Cebra og JDS Architects + Search og Louis Pallard



AARHUS: Moesgård




Bygherre:
 Moesgård Museum
Arkitekt: Henning Larsen Architects



AARHUS: Væksthuset




Bygherre: Aarhus Universitet
Arkitekt: C. F. Møller



BORNHOLM: Hasle Havnebad



Bygherre: Bornholms Regionskommune
Arkitekt: White Arkitekter



BORNHOLM: Multihus Hammerhavn 



Bygherre: Bornholms Regionskommune
Arkitekt: Cubo



HERNING: Bilhus



Bygherre: Bjarne Nielsen A/S
Arkitekt: KRADS



HERNING: Kræftrådgivningen



Bygherre: Kræftens Bekæmpelse 
Arkitekt: Claus Pryds Arkitekter APS



HERNING: Nexus - Bang & Olufsen



Bygherre: Kenneth Koed Lauritzen - Bang & Olufsen Herning 
Arkitekt: Lars Sternberg - Arkitec as



HJØRRING: Haldbjerg 6



Bygherre: Kristine Kjeldsen Nielsen
Arkitekt: Nørkær+Poulsen Arkitekter



HJØRRING: Velkomst- og besøgscenter på Børglum Kloster



Bygherre: Anne og Hans Henning Rottbøll
Arkitekt: Arkitektfirmaet Søren Kibsgaard M.A.A.



HJØRRING: Skolevangen 23 



Bygherre: Hjørring Gymnasium
Arkitekt: Bjerg Arkitektur A/S



ISHØJ: Fasanparken



Bygherre: Boligselskabet Lejerbo
Arkitekt: NB4 Arkitekter



ISHØJ: Havhytten


 
Bygherre: Ishøj Kommune
Arkitekt: Ishøj Kommune



ISHØJ: Ishøj Skole



Bygherre: Ishøj Kommune
Arkitekt: Ishøj Kommune



ISHØJ: Strandgårdskolen

 

Bygherre: Ishøj Kommune
Arkitekt: RUBOW arkitekter



KALUNDBORG: Kirkevangen 13



Bygherre: Gørlev Idrætsefterskole
Arkitekt: Pro Arkitekter



KALUNDBORG: Klintedalsvej 41B



Bygherre: Inge og Ditlev Bache
Arkitekt: Karina Søgaard, NOVAFORM 



KALUNDBORG: N. Valdemars Alle 17



Bygherre: Ole og Lise-Lotte Jensen
Arkitekt: Houg Tømrer- og snedkerfirma ApS



KØBENHAVN: Børnehuset Ved Glyptoteket



Bygherre: Københavns Kommune
Arkitekt: Tegnestuen Vandkunsten 



KØBENHAVN: Hal C



Bygherre: Københavns Kommune
Arkitekt: Christensen & Co Arkitekter



KØBENHAVN: Kalvebod Bølge



Bygherre: Københavns Kommune
Arkitekt: Urban Agency og JDS Architects 



KØBENHAVN: Kommunehospitalet, Bygning 35



Bygherre: Jeudan II A/S 
Arkitekt: Erik Møller Arkitekter



KØBENHAVN: Krydstogtterminaler

 

Bygherre: By & Havn og CMP Copenhagen Malmø Port 
Arkitekt: Christensen & Co Arkitekter 



KØBENHAVN: Ny Vestergade 3

 

Bygherre: Louise og Henrik Obel
Arkitekt: Tegnestuen B19



KØBENHAVN: Pelican Self Storage 



Bygherre: Pelican Self Storage/NREP 
Arkitekt: Entasis as 



LOLLAND: Blæsenborg



Bygherre: Vejrø ApS 
Arkitekt: Arkitektgården ApS 



LOLLAND: Slottet

 
Bygherre: Jeanne og Kim Kruse  



LOLLAND: Vindhuset



Bygherre: Flemming Skude
Arkitekt: Flemming Skude



LOLLAND: Væksthuset



Bygherre: Vejrø ApS 
Arkitekt: Arkitektgården ApS 




MIDDELFART: Aktivitets- og Naturcenter Hindsgavl



Bygherre: Middelfart Kommune
Arkitekt: AART architects



ODENSE: Møntegården




Bygherre: Odense Kommune
Arkitekt: Maali & Lalanda A/S



ODENSE: Nordatlantisk Hus



Bygherre: Nordatlantisk Hus Odense og Boligforeningen Kristiansdal
Arkitekt: Cornelius+Vöge/Isager arkitekter og Masu Planning



ODENSE: Odense Adelige Jomfrukloster



Bygherre: Realdania Byg
Arkitekt: Lundqvist Tegnestue



SLAGELSE: Bådværft i Korsør



Bygherre: Korsør Havn
Arkitekt: Tegnestuen Design-Plan

SVENDBORG: Egebjerg Mølle



Bygherre: Egebjerg Møllelaug
Arkitekt: Praksis Arkitekter ApS 

SVENDBORG Kommune: SG-Huset

 

Bygherre: Svendborg Gymnastikforening
Arkitekt: C & W Arkitekter A/S 

SVENDBORG: Overdækket terrasse på Rantzausmindevej

 

Bygherre: Britt Hauervig/Steen Jørgensen 
Arkitekt: C&W Arkitekter 


VEJLE: Beriderbakken 9



Bygherre: Fællesfonden til Støtte for Kræftens Bekæmpelse
Arkitekt: Arkitektfirmaet Arcgency



VEJLE: Frederikshåbvej 41



Bygherre: Naturstyrelsen
Arkitekt: Cubo



VEJLE: Mariaparken



Bygherre: Vejle Kommune
Arkitekt: Ravn Arkitektur og Bascon



VEJLE: Monumentområdet i Jelling



Bygherre: Vejle Kommune
Arkitekt: Kristine Jensens Tegnestue



VEJLE: Ribe Landevej 383



Bygherre: Niels Duedahl
Arkitekt: LOOP architects



VEJLE: Stævnen 1-19



Bygherre: Østerbo Boligforening
Arkitekt: Ravn Arkitektur