Akademisk Arkitektforening

Kommuner med præmieringsordning



Foto: Las Poulsens Vej 30 i Aalborg. Tegnet af C.F. Møller for bygherre LPH Living ApS.


Kommuner med ordning
Herunder følger en oversigt over de kommuner der har en Bygningspræmieringsordning.

Efter byens navn er angivet etableringsåret, såfremt det kendes samt de arkitekter, Arkitektforeningen har udpeget som repræsentanter i den kommunale bedømmelseskomité.

Bygningpræmieringsordning efter kommunesammenlægningen 2007

AABENRAA Arkitekturpris 1988
Bov, Lundtoft, Rødekro, Tinglev, Aabenraa
Chris Fløe Svenningsen og Rikke Martinussen

AALBORG 1955
Hals, Nibe, Sejlflod og Aalborg

Pernille Svendsen og Robert Hansen

AARHUS 1988
Stephen Willacy og Torben Nielsen

AARHUS Bygnings- og Miljøbevaring
Lars Juul Thiis og Karen Exner

ALLERØD 2004
Mikkel Beedholm og Pernille Poulsen

ASSENS 2016
Lars Møller Christensen

BALLERUP 1992
Per Følner og Susanne Hansen

BORNHOLM 2003
Søren Bøgh og Gunilla Rønnow

ESBJERG Byfond 1976
Bramming, Ribe, Esbjerg
Helene Plet

FREDENSBORG KOMMUNE 1998
Fredensborg, Humlebæk og Karlebo

Charlotte Algreen

FREDERICIA 2002
Glenn Elmbæk

FREDERIKSBERG 1902
Michael Christensen, Ebbe Wæhrens og Lone Busk

FREDERIKSHAVN Byfond 1997
Frederikshavn, Skagen og Sæby

Hans Tyge Pedersen

herunder SKAGEN BYFOND, 2006
Søren Tortzen

FREDERIKSSUND 1989
Slangerup, Skibby, Jægerspris og Frederikssund

Lars Bo Lindblad

GENTOFTE
Lene Tranberg

GULDBORGSUND 2010
Nysted, Nørre Alslev, Sakskøbing, Stubbekøbing, Sydfalster og Nykøbing Falster

Birgitte de Neergaard og Dan Cornelius

HERNING 1992
Aulum-Haderup, Trehøje og Herning
Anette Brunsvig Sørensen og Flemming Bay-Jørgensen

HJØRRING 2013
Hirtshals, Hjørring, Løkken-Vrå og Sindal
Harry Christopher Riekehr og Preben Skaarup

HOLSTEBRO 2003
Ulfborg-Vemb, Vinderup og Holstebro

Michael Kruse og Mette Stavad

HVIDOVRE 1958
Rita Justesen, Dorthe Keis og Carsten Holgaard

ISHØJ 2002
Jane Havshøj og Flemming Frost

JAMMERBUGT 2009
Brovst, Fjerritslev, Pandrup og Aabybro

Mogens Husted Kristensen

KALUNDBORG
Jørgen Rahbek Thomsen 

KOLDING 1990
Christiansfeld, Vamdrup og Kolding

Anja Rolvung og Aksel Fyhn (bygningspræmiering)
Suna Cenholt (facader- og skilte)

KØBENHAVN 1903
Steen Palsbøll og Flemming Ipsen

LEJRE 2001
Bramsnæs, Hvalsø og Lejre

Katrine Lotz og Mogens Morgen

LYNGBY-TAARBÆK 1993
Svend Algren, Rikke Hansen og Lone Wiggers

ODENSE 1910
Erik Brandt Dam og Mette Tony

ODDER 1996
Nicolaj Hyllestad

MIDDELFART 2011
Ejby, Nørre Aaby, Middelfart
Dan Ljungar og Sara Ettrup

RANDERS 2001
Langå, Nørhalds, Purhus, Sønderhald Vest, Havndal området og Randers

Tom Danielsen og Marie Fenger Ehlers

herunder Fonden til bevarelse af gamle bygninger i Randers Kommune.
Bjarne Bang Madsen

REBILD 2002
Nørager, Skørping og Støvring
Kim Flensborg (Støvring)

ROSKILDE 1985
Poul Jorsal og Jakob Knudsen 

RUDERSDAL 2007
Birkerød og Søllerød

Signe Cold og Johnny Svendborg Andersen

SILKEBORG 1988
Holger Thule Hansen og Mette Albrechtsen

SKANDERBORG 1990
Galten, Hørning, Ry og Skanderborg

Jørgen Bach

SLAGELSE 1988
Hashøj, Korsør, Skælskør og Slagelse

Søren Daugbjerg Petersen og Tanja Jordan

SVENDBORG 1979
Svendborg, Egebjerg og Gudme

Dan Ljungar og Hans Ole Østergaard

THISTED 1995
Hanstholm, Sydthy og Thisted

Lars Brorson Fich

TØNDER 1996
Bredebro, Højer, Løgumkloster, Nr. Rangstrup, Skærbæk og Tønder
Jørgen Overby

VEJLE 1972
Børkop, Egtved, Give, Jelling og Vejle
Trine Berthold

VESTHIMMERLAND 2014
Aalestrup, Farsø, Løgstør og Aars
Jan W. Hansen

VIBORG 1986 
Bjerringbro, Fjends, Karup, Møldrup, Tjele og Viborg 
Peter Dalsgaard og Anders Strange

VORDINGBORG 2007
Vordingborg, Langebæk, Møn og Præstø

Stig Mikkelsen og Katja Viltoft



Bygningspræmiering efter det gamle kommunekort


BILLUND 1987
Steffen Juul-Sørensen og Inge Lind

BLÅVANDSHUK 1995
Svend Aage Christensen og Flemming Bay-Jørgensen

FURESØ 1988
Farum og Værløse
Jan Christiansen og Helle Juul

GLADSAXE 1997
Jan Albrectsen og Hans Aspöck

GLOSTRUP 2000
Lisbeth Dam Larsen og Henrik Terkelsen

GRIBSKOV 2001
Græsted-Gilleleje og Helsinge

Eva Jarl Hansen

GØRLEV 2002
Martin Rubow

HADERSLEV 1985
Gram Vojens og Haderslev

Preben Andreasen og Jesper Sottrup-Jensen

HADSTEN 2004
Tine Nørgaard

HADSUND 1998
Karen Exner og Hans Jørgen Vesthardt

HASHØJ 1992
Svend Algren

HERNING 1992
Aulum-Haderup, Trehøje og Herning

Anette Brunsvig Sørensen og Flemming Bay-Jørgensen

HINNERUP 1998
Jørn Schütze

HØJE TAASTRUP 1988
Anna Maria Indrio og Søren Robert Lund

HØRSHOLM 1994
Torben Hjortsø og Nils Holscher

KALUNDBORG
Bjergsted, Gørlev, Hvidebæk, Høng og Kalundborg

Jørgen Rahbek Thomsen

KØGE 1978
Skovbo og Køge

Lene Tranberg og Steen Enrico Andersen

LEDØJE-SMØRUM 1998
Bo Frederiksen og Susanne Ulrik

NÆSTVED
Fuglebjerg, Fladså og Holmegaard

Ebbe Melgaard

RUDKØBING 1999 
Jørgen Boe

SKIVE 1988
Sallingsund, Spøttrup, Sundsøre og Skive

Ib Lydholm og Freddy Nielsen

SLANGERUP 1996
Theo Bjerg og Tina Saaby

STENLØSE 1998
Stig L. Andersson og Torben Bregenhøj

STEVNS 2003
Vallø og Stevns

Claus Bjarrum

STØVRING 2002
Kim Flensborg

STRUER BYFOND 1988
Thyholm og Struer

Clara Rigenstrup og Thomas Meedom-Bæch