Børsen II – Sådan skriver vi et nyt kapitel for den historiske bygning

Kom med ind arbejdsrummet for Børsens genopbygning. Deltag i anden samtale om, hvordan vi bevarer og fremtidssikrer den ikoniske bygning. Mød igen eksperterne bag Børsens genopbygning og hør om det næsten afsluttede visionsarbejde. Arrangementet er forbeholdt medlemmer af Arkitektforeningen.

Foto. Birger Niss, iStock

Tidspunkt:

20.01.2025 kl. 16:00 - 18:30

Sted:

C.F. Tietgens Hus, København K. BEMÆRK: Indgang via Børsgade 4

Arrangeret af:

Arkitektforeningen

Pris:

Gratis for medlemmer af Arkitektforeningen og FORUM For Arkitektur

Tilmelding ikke længere muligt

Birgitte Lindegaard Jensen

Indholdsredaktør

+45 29 28 24 57

blj@arkitektforeningen.dk

Børsens fremtid kræver en ny balance mellem fortidens arv og fremtidens visioner. Inden branden bar bygningen præg af skiftende tiders arkitektoniske idealer, behov og funktioner, og det gør en simpel ’genopførelse’ til en kompleks og mangefacetteret opgave.

Vi har tidligere stillet spørgsmålene: Hvad betyder det egentlig, når vi taler om at genskabe en 400-årig bygning som Børsen? Og skal vi bevare bygningen, som den var før branden, eller give mulighed for fornyelse?

En ny vision for Børsen

En ny vision for Børsen er nu godt på vej, og Arkitektforeningens medlemmer er igen inviteret med ind i arbejdsrummet for genopbygningen – som en opfølgning på Børsen-arrangementet i oktober om overvejelser og dilemmaer for vejen fra brandtomt til genskabt bygning.

Mød igen eksperterne Leif Hansen, arkitekt MAA, og Merete Lind Mikkelsen, arkitekt MAA, som sammen med Lars Daugaard Jepsen, underdirektør i Dansk Erhverv, giver indblik i det næsten afsluttede visionsarbejde. Og få mulighed for at stille spørgsmål, udfordre idéerne og bidrage til samtalen om Børsens fremtid.

Program

  • Velkomst og introduktion ved Lars Autrup
  • Præsentation af Børsens genopbygning ved Lars Daugaard Jepsen, Underdirektør Dansk Erhverv
  • Præsentation af visionen for Børsens genopbygning ved Arkitekt MAA Merete Lind Mikkelsen og Arkitekt MAA Leif Hansen

Panel med respons til visionen ved Lars Autrup:

  • Arne Hoi, Institutleder, Institut for Bygningskunst og Kultur, Det Kongelige Akademi, arkitekt MAA
  • Martin Keiding, Chefredaktør ARKITEKTEN, arkitekt MAA
  • Bente Lange, Bente Lange Arkitekter, arkitekt MAA

Birgitte Lindegaard Jensen

Indholdsredaktør

+45 29 28 24 57

blj@arkitektforeningen.dk

Kontakt

Har du spørgsmål til tilmeldingen, så kontakt Ida Rishøj på ir@arkitektforeningen.dk

Filtrér: Arkitektforeningen

Nyhed

Se 12 mere +

Kalender

Se 12 mere +

Debat

Se 12 mere +

Kurser

Se 12 mere +

Job

Se 12 mere +

Andet

Se 12 mere +

Artikler

Se 12 mere +