Byplanmødet 2022 – Sønderborg

Fremtidens bæredygtige byplanlægning kalder på nye samarbejdsformer. Derfor sætter Byplanmødet 2022 fokus på partnerskaber i planlægningen. Vi ser på nye måder at gøre tingene på, på samarbejder på tværs af sektorer og aktører, på nye byudviklingsprojekter og på om vi kan hente inspiration på tværs af landegrænser.

Tidspunkt:

07.10.2022 kl. 8:30-15:30

Sted:

Skansen, Sønderborg

Arrangeret af:

Dansk Byplanlaboratorium

De udfordringer vi skal løse i de kommende år, har én ting tilfælles: Ingen kan løse dem alene. Men hvordan sikrer vi, at vi kommer godt i gang med at løse dem sammen? Hvad er potentialerne, og hvor er udfordringerne ved partnerskaber? Hvilke redskaber har kommunerne, hvilke organiseringer virker og hvordan spiller vi brikkerne rigtigt? Aabenraa, Flensburg og Sønderborg Kommuner er værter for dette års Byplanmøde, og vi glæder os til at besøge denne helt særlige del af Danmark og Nordtyskland, hvor grænselandet bogstaveligt talt inviterer til partnerskaber på tværs af grænser.rn

Program for fredag

8.30 Kaffe

09.00 Byudvikling i syd og nord
Keynote ved Stephan Kleinschmidt, 1. viceborgmester, byrådsmedlem og næstformand i økonomiudvalget (Slesvigsk Parti), Sønderborg Kommune, rådmand (Stadtrat), Stadt Flensburg.
Der er vidt forskellige plansystemer i Danmark og Tyskland. I Tyskland har man ikke været igennem en kommunalreform, og man har en del statslige programmer – blandt andet i form af Business Improvement Districts (BIDs). Hvilke muligheder giver det for at planlægge for bæredygtige byer i forpligtende partnerskaber?

09.20 Stillbilleder fra en grænseegn
Keynote med Carsten Porskrog Rasmussen, Overinspektør, dr.phil., Museum Sønderjylland
Før dagens udflugter vil du blive præsenteret for grænselandets bygningshistorie. Fra 1871 til 1920 var det nuværende Sønderjylland en del af det tyske kejserrige, og det sætter sit præg på den bygningsarv man kan finde i landsdelen fra perioden. Den tyske indflydelse på arkitekturen i denne periode har efterladt en arv, som er særegen i forhold til det øvrige land, men omvendt har tydelige paralleller på den anden side af den nuværende grænse.

10.30 14 udflugter i grænselandet

14.30/15.00 Byplanmødet afsluttes i Aabenraa, Flensburg og Sønderborg.

15.00/15.30 Tak for i år

Filtrér: Arkitektforeningen

Nyhed

Se 12 mere +

Kalender

Se 12 mere +

Debat

Se 12 mere +

Kurser

Se 12 mere +

Job

Se 12 mere +

Andet

Se 12 mere +

Artikler

Se 12 mere +