Lancering: Arkitekturpolitik i alle landets kommuner

Flere og flere kommuner udvikler en arkitekturpolitik. Som hjælp til det har Arkitektforeningen udgivet to nye publikationer: ”Kommunal arkitekturpolitik – hvorfor?” og ”Kommunal arkitekturpolitik – hvordan?”. Få vejledningerne præsenteret og hør om, hvordan vi de kommende 5 år kan understøtte alle landets kommuner i deres arkitekturpolitiske arbejde.

Tidspunkt:

21.05.2026 kl. 13:00 - 14:15

Sted:

Online via Teams

Arrangeret af:

Arkitektforeningen

Pris:

Gratis for
Gratis for FORUM-medlemmer
Gratis for Netværk for kommunal arkitekturpolitik
Gratis for Studerendemedlem af Arkitektforeningen
Gratis for Ikke-medlem

Tilmelding ikke længere muligt

Link til mødet sendes på dagen

Katrine Østergaard Bang

Planfaglig konsulent

+45 30 85 90 14

kb@arkitektforeningen.dk

Nye værktøjer skal styrke kvalitet og sammenhæng i det byggede miljø

Værn om kulturarven og den fælles identitet, skab en fælles vision og styrk dialogen mellem borgere, politikere og bygherrer! Sådan lyder grundopskriften til en kommunal arkitekturpolitik, der fremmer livskvalitet, fællesskab og en mere bæredygtig byudvikling. Og hvordan gør man så det? Det giver Arkitektforeningen et bud på i to nye publikationer, spækket med inspiration og praktisk erfaring fra små som store kommuner. Publikationerne er støttet af den filantropiske forening Realdania.

Nu kan alle landets kommuner få hjælp til en arkitekturpolitik

Med en ny femårig national indsats vil Arkitektforeningen hjælpe kommunerne med at styrke udviklingen af vores bygninger, byer og landskaber. Målet er at få langt flere kommuner til at udvikle lokale arkitekturpolitikker, der kan understøtte en mere bæredygtig byudvikling, trivsel, fællesskab og de lokale, stedbundne kvaliteter. Den filantropiske forening Realdania og Bevica Fonden støtter indsatsen.

Læs mere om Arkitektforeningens fortsatte indsats målrettet kommunerne her: Nu kan alle landets kommuner få hjælp til en arkitekturpolitik

Hør mere om begge dele, når vi lancerer vejledninger og indsatsen online den 21. maj.

Program

Kl. 13 – 13.15

Den nationale arkitekturpolitik og argumenter for en kommunal arkitekturpolitik v. Lars Autrup

Kl. 13.15 – 13.45

Om vejledningerne: Arkitekturpolitik i kommunerne – hvorfor og hvordan? v. Julie Reinau og Katrine Ø. Bang

Kl. 13.45 – 14.15

Om indsatsen: Arkitekturpolitik i hele landet – hvordan? v. Julie Reinau og Katrine Ø. Bang

Der er mulighed for at stille spørgsmål til vejledningerne og den arkitekturpolitiske indsats undervejs.

Hent en kopi af vejledningerne i Arkitektforeningen eller find dem digitalt på linket nedenfor.

Link til mødet sendes på dagen

Katrine Østergaard Bang

Planfaglig konsulent

+45 30 85 90 14

kb@arkitektforeningen.dk

Silkeborg Gågade, Arkitekt SLA, foto: Mikkel Eye

Hent de nye redskaber til kommunal arkitekturpolitik

Læs mere om publikationerne og download dem her
Filtrér: Arkitektforeningen

Nyhed

Se 12 mere +

Kalender

Se 12 mere +

Debat

Se 12 mere +

Kurser

Se 12 mere +

Job

Se 12 mere +

Andet

Se 12 mere +

Artikler

Se 12 mere +