Udstillingsåbning Let-ler: Oplev materialernes rigdom

Udstillingen Let-ler er en enkel fortælling om at kende jorden og bygge med de materialer, der findes på stedet. Her møder du det enkle, sanselige og smukke – og præsenteres for byggeteknikker, som er ligefremme og mulige selv at mestre. Kom til udstillingsåbning og oplev materialernes rigdom. Mød Justine Bell, Djernes & Bell, og Lasse Koefoed Nielsen, Ler & Liv.

Deltagere på ORBI Forårsskolen 2026. Foto: Djernes & Bell

Tidspunkt:

05.11.2026 kl. 16:00 - 18:30

Sted:

Åbenrå 34, 1124 København K

Pris:

Arrangementet er gratis, men kræver forhåndstilmelding.

Tilmeld

Tilmeldingsfrist: 05.11.2026

Sidsel Gelting Hodge

Fagkonsulent

+45 30 85 90 07

sgh@arkitektforeningen.dk

Udstillingen Let-ler er en enkel fortælling om at kende jorden og bygge med de materialer, der findes på stedet. Her møder du det enkle, sanselige og smukke – og præsenteres for byggeteknikker, som er ligefremme og mulige selv at mestre. Introduktion ved Justine Bell, Djernes & Bell, og Lasse Koefoed Nielsen, Ler & Liv.

Projektet undersøger, hvordan byggeriet kan genforbinde sig med landskab og landbrug gennem materialer, der både er groede og geologiske. Let-ler udforskes som et økologisk og reparerende byggemateriale, hvor lerjord kombineres med plantefibre fra agro-økologiske afgrøder. Materialet peger mod en fremtid, hvor arkitekturen ikke alene reducerer sit klimaaftryk, men bliver en aktiv del af økologiske kredsløb og lokale materiale-strømme. Groede materialer rummer potentialer, der spænder fra taktilitet og farvespil til kulturelle, landskabelige og agronomiske forbindelser. Fra det, der dyrkes på marken, og det, der findes under vores fødder, kan der opstå materialer til vores bygninger.

Men når du møder det bæredygtige byggeri i praksis, er det ofte med krav om dokumentationer, C02-regnskaber og begreber som systemgrænser, skaleringspotentiale og totaløkonomi. Hvad hvis du i stedet blev mødt med nærvær, materialitet og sund byggeskik, som peger på en fremtid, hvor vi (igen) må udvikle det at bygge klogt med vores lokale ressourcer?

Det er her, vi starter i den aktuelle udstilling af Djernes & Bell i samarbejde med Ler & Liv og ORBI Forårsskole 2026, og som vi nu viser i Arkitektforeningen i regi af Agenda Earth-projektet Implement Materials. Projektet, der er støttet af Dreyers Fond, har i denne omgang fokus på lerjord og på, hvordan lokale materialer kan få en større rolle i fremtidens byggeri. På udstillingen kan du opleve forskellige byggeteknikker med let-ler, sammen med forklaringer på, hvordan teknikkerne udføres. Det er en udstilling, som skal sanses, og vi inviterer derfor alle med lyst og nysgerrighed på lerjordens potentialer indenfor i Arkitektforeningens foyer til udstillingsåbning og snak om, hvordan det ligefremme kan møde det svære og komplekse i nutidens byggeri.

Program

Fra klokken 16:  Drinks og snacks.

Klokken 17: Velkomst ved Sidsel Hodge, Arkitektforeningen
Introduktion til udstillingen og samtale med Justine Bell, Djernes & Bell og Lasse Koefoed Nielsen, Ler & Liv.

Klokken 18.30:  Tak for i dag.

Om Djernes & Bell

Djernes & Bell arbejder med at bevare og forbedre eksisterende byggede, naturlige og sociale strukturer gennem reparativt design, nænsom restaurering og brug af materialer med lavt klimaaftryk. Tværfaglige metoder forener kunstnerisk og videnskabelig forskning – fra gamle håndværkstraditioner til økologisk innovation. I krydsfeltet mellem materialeteknologi, byggetraditioner og naturbaseret design transformerer tegnestuen bygninger og landskaber med det formål at understøtte livet i alle dets former.

Om Ler & Liv

Ler & Liv arbejder med naturligt og økologisk byggeri med særligt fokus på lerjord og let-ler. Bag virksomheden står Lasse Koefoed Nielsen, uddannet murer og specialist i lerpuds, lergulve, komprimerede lersten, stampet ler og let-ler.

Lasse har arbejdet med naturligt byggeri og ler i mere end 20 år og kombinerer håndværksmæssig erfaring med udvikling og produktion af materialer til lerbaseret byggeri. Han har desuden siddet i bestyrelsen for Landsforeningen for Økologisk Byggeri i 15 år og har gennem sit værksted omfattende erfaring med udvikling og udførelse af 1:1prototyper.

Om ORBI Forårsskole

Forårsskolen er en årlig 4-dages intensiv workshop. Forårskolen er en del af Foreningen ORBI’s 5 sæsonbaserede skoler, i 2026 under temaet “The Shortest, Simplest Way between Earth, the Hands and the Mouth”. Workshoppen undersøgte kritiske og praktiske spørgsmål omkring landskab, have og planter i relation til ler. Forårskolen er planlagt af arkitekterne Simone Rasch Cymborski og Torkild Helland Kleppe og alkymist og naturmediciner Lærke Lyhne.

På workshoppen eksperimenterede deltagerne med forskellige byggeteknikker i kombinationer af forskellige lertyper og planterfiber i tillæg til at undersøge lerets medicinske egenskaber og virkemåder, som materiale der kan bygge og hele.

 

Sidsel Gelting Hodge

Fagkonsulent

+45 30 85 90 07

sgh@arkitektforeningen.dk

Agenda Earth – i samarbejde med Dreyers Fond

Udstillingen Let-ler kan opleves i Arkitektforeningens Foyer
den 5.-25. november 2026.

Udstillingen er led i Implement Materials med fokus på lerjord, som hører under initiativet Agenda Earth. Initiativet sætter ord og billeder på fremtidens byggede miljø og landskaber og afsøger de lovgivningsmæssige rammer, der skal muliggøre det. Initiativet drives af Arkitektforeningen og udvikles løbende i samarbejde med Dreyers Fond, som også støtter projektet.

Følg med i vores nyhedsbrev og på vores kalenderside, hvis du vil se, hvornår næste Agenda Earth aktivitet finder sted.

Filtrér: Arkitektforeningen

Nyhed

Se 12 mere +

Kalender

Se 12 mere +

Debat

Se 12 mere +

Kurser

Se 12 mere +

Job

Se 12 mere +

Andet

Se 12 mere +

Artikler

Se 12 mere +