NYHED 01.03.23

Årsrapport er ude nu: Set & sket i din forening

I 2022 fik Arkitektforeningen ny strategi med fokus på bæredygtighed, vi satte vi turbo på forberedelserne til UIA Verdenskongressen for Arkitekter, og satte gang i projektet Fremtidens Forening. Se, hvad der ellers er sket i årets løb, og hvor vi kigger hen.

Hvilke politiske dagsordener arbejder vi for, og hvad kommer der ud af indsatsen? Det kan du blandt andet læse om i årsrapporten Indblik 2022.

Sussi Heimburger

+45 24 46 81 61

sh@arkitektforeningen.dk

Hvad ønsker MAA’erne sig af deres forening? Hvad er i fokus? Hvilke politiske dagsordener arbejder vi for, og hvad kommer der ud af indsatsen? Og hvad bruger vi medlemmernes penge til? Dét og meget mere kan du finde svar på i Indblik 2022.

Mød blandt andet direktør Lars Autrup, der fortæller om foreningens politiske arbejde med den grønne omstilling og hans forventninger til fagets udvikling, og MAA og fagkonsulent Sidsel Gelting Hodge, der fortæller om Arkitektforeningens Konkurrence- og udbudsnetværk. Du kan også læse et inspirerede interview med Mette Lindberg, som er CEO for Verdenskongressen for Arkitekter i København 2023.

Dyk ned i den digitale udgave her, eller kom forbi årsmødet i din lokalafdeling i de kommende uger, hvor den kommer frisk fra tryk. På årsmøderne har du også mulighed for at møde og stille spørgsmål til Arkitektforeningens forperson Johnny Svendborg og/eller direktør Lars Autrup – og naturligvis møde de frivillige ledere af Arkitektforeningen i dit lokalområde.

Se datoerne for de lokale møder under publikationen.

Sussi Heimburger

+45 24 46 81 61

sh@arkitektforeningen.dk

Se, hvornår der er årsmøde nær dig

06.03: Byvandring og Årsmøde med Arkitektforeningen Sydjylland, Spinderihallerne i Vejle
Læs mere

07.03: Årsmøde i Arkitektforeningen Østjylland, Kongelunden
Læs mere

08.03:Tegnestuebesøg hos Atra Arkitekter og årsmøde i Arkitektforeningen Vestjylland, Holstebro Museum
Læs mere

09.03: Rundvisning og årsmøde i Arkitektforeningen Nordjylland, Regan Vest
Læs mere

14.03: Rundvisning og årsmøde i Arkitektforeningen Østifterne, Stevns Klint Experience
Læs mere

15.03: Årsmøde, middag og fagligt oplæg i Arkitektforeningen Bornholm
Læs mere

16.03: Oplæg, debat og årsmøde i Arkitektforeningen København
Læs mere

Filtrér: Arkitektforeningen

Nyhed

Se 12 mere +

Kalender

Se 12 mere +

Debat

Se 12 mere +

Kurser

Se 12 mere +

Job

Se 12 mere +

Andet

Se 12 mere +

Artikler

Se 12 mere +