NYHED 21.01.25

Byd ind på prisopgaven Udsyn 2025: Alkymiens kunst

Hvordan kan vi forestille os fremtidens arkitektur, der transformerer og genopfinder sig selv, samtidig med at den bevarer forbindelsen til sin historie? Arkitektforeningens årlige prisopgave Udsyn er udskrevet – denne gang under overskriften ”Alkymiens kunst”. Vil du være med, skal du indlevere din besvarelse senest den 20. marts 2025 kl. 12.00. Vinderforslaget kan se frem til en pris på 75.000 kr.

Foto: petereerv / iStock

Mie Dyreberg Haldrup

+45 28 86 98 44

mh@arkitektforeningen.dk

Hvordan forvandler vi det gamle, det udtjente og det oversete til noget nyt og bæredygtigt?

Under overskriften ”Alkymiens kunst” inviterer Arkitektforeningen dig til at deltage i årets prisopgave Udsyn 2025, og vi håber, at rigtig mange – både arkitekter og arkitektstuderende – vil bruge anledningen til at udforske, hvordan transformation og genbrug kan blive afsæt for en ny æstetik og arkitektur.

Brug for radikale greb

Alkymi handler om transformation – om at skabe skønhed og værdi ud af det tilsyneladende almindelige. I en tid, hvor klodens ressourcer er under pres, er der brug for radikale greb til at genopfinde arkitekturens rolle.

I alkymiens ånd ser vi ikke materialer som statiske elementer, men som komponenter i en dynamisk proces – en transmutation, hvor det gamle omdannes til noget nyt og får nyt liv i arkitekturens tjeneste.

Derfor inviterer Udsyn 2025 til at tage livtag med en bygning, et byrum eller et objekt, der er udtjent, enten æstetisk, funktionelt eller begge dele, og at bruge denne transformation til at tilføre nyt liv.

Som en moderne alkymist skal du bruge kreativitet, teknologi og respekt for det eksisterende til at vise, hvordan vi skaber arkitektur, der ikke bare forbruger, men også bidrager. Med dit forslag kan du bidrage til en ny måde at bygge og tænke på, hvor arkitekturen forandrer sig i takt med verden og fremmer bæredygtige løsninger uden at glemme historien og det eksisterende.


Hent konkurrenceprogrammet nedenfor

Mie Dyreberg Haldrup

+45 28 86 98 44

mh@arkitektforeningen.dk

Om udsyn

Udsyn er en prisopgave, der udskrives af Arkitektforeningen. Hvert år efterlyser vi bud på, hvordan arkitektfaget kan bidrage til en udvikling mod en absolut bæredygtig fremtid. Det vindende forslag tildeles en pris på 75.000 kr. Derudover kan priskomiteen vælge at give rosende omtaler.

I år er prisopgaven udarbejdet af Slaatto Morsbøl, Thelma Slaatto og Cecilie Morsbøl, i samarbejde med Arkitektforeningens direktør
Lars Autrup.

Praktisk information

Deadline: 20. marts 2025 kl. 12.00

Præmie: 75.000 kr. til vinderen. Derudover kan dommerkomitéen uddele rosende omtale.

Hvem kan deltage: Alle arkitekter og arkitektstuderende MAA

Hvad går opgaven ud på?

Udsyn 2025 udfordrer dig til at se potentialet i det tilsyneladende værdiløse. Transformationen kan være fysisk i form af genbrug af materialer og strukturer. Eller den kan være konceptuel, hvor formål og funktion gentænkes. Opgaven lægger vægt på en eksperimenterende tilgang, hvor forestillingskraften får frit løb, og dit arbejde peger på arkitekturens rolle i den grønne omstilling.

Vil du være med?

Tag udfordringen op og vis, hvordan vi som arkitekter kan skabe en fremtid, hvor bygninger og materialer får nyt liv.

Hent konkurrencematerialet her

Filtrér: Arkitektforeningen

Nyhed

Se 12 mere +

Kalender

Se 12 mere +

Debat

Se 12 mere +

Kurser

Se 12 mere +

Job

Se 12 mere +

Andet

Se 12 mere +

Artikler

Se 12 mere +