NYHED 11.11.25

Ny national arkitekturpolitik

Arkitektforeningen har gennem de seneste år arbejdet målrettet på, at der kommer en ny national arkitekturpolitik, der kan sætte en ny retning for arkitekturen i Danmark. Derfor er det glædeligt, at regeringen mandag har offentliggjort en ny arkitekturpolitik under overskriften ”En attraktiv fremtid – et fælles ståsted i en verden under forandring”.

Sussi Heimburger

+45 24 46 81 61

sh@arkitektforeningen.dk

Mandag den 10. november offentliggjorde Kulturministeren den længe ventede nationale arkitekturpolitik.

Den nye politik bygger på de otte dogmer for fremtidens arkitektur, som Ekspertgruppen for national arkitekturpolitik fremlagde i foråret. De otte dogmer handler bl.a. om at prioritere omhu og skønhed, at gøre det lettere at renovere og transformere frem for at bygge nyt, og at styrke helhedsorienteret arealplanlægning.

”Det er rigtig glædeligt, at regeringen har valgt at stadfæste ekspertgruppens otte dogmer som national politik, ikke mindst at der er fokus på skønhed og omhu. Dermed har vi fået en politik, der anerkender arkitekturens dybde og bredde ved både at forholde sig til bygninger, byrum og landskaber og til arkitekturens betydning for identitet og tilhørsforhold,” siger Johnny Svendborg, forperson for Arkitektforeningen.

Den nye politik sætter en god og ambitiøs retning og ramme for udviklingen. Men de tiltag, som regeringen fremlægger inden for de tre indsatsområder, er langt hen ad vejen tiltag, som allerede er sat i værk. Det gælder for eksempel revisionen af bygningsreglementet BR18, ændringer af planloven, et øget maksimumbeløb for alment nybyggeri, og flere naturarealer gennem grøn trepart.

Derfor efterspørger Arkitektforeningen, at der kommer nye, konkrete initiativer fra regeringen, der skal medvirke til at indfri de ambitiøse mål i den nye arkitekturpolitik. Det er også helt afgørende, at der kommer et bedre samspil mellem bygge- og planloven, og at regeringen understøtter kommunernes vigtige opgave med at skabe kvalitet og sammenhæng i udviklingen af by- og landområder gennem kommunale arkitekturpolitikker. Det vil foreningen fortsætte sit arbejde for i den kommende tid.

 

Sussi Heimburger

+45 24 46 81 61

sh@arkitektforeningen.dk

Se hele den nye nationale arkitekturpolitik og hvordan regeringen vil handle på den.

Se mere her
Filtrér: Arkitektforeningen

Nyhed

Se 12 mere +

Kalender

Se 12 mere +

Debat

Se 12 mere +

Kurser

Se 12 mere +

Job

Se 12 mere +

Andet

Se 12 mere +

Artikler

Se 12 mere +